czwartek

Cechy fundacji

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

W ustawie z dnia 6 kwietnia1984 r. o fundacjach nie ma definicji fundacji. Z pomocą w tym zakresie przychodzi doktryna i orzecznictwo.

O fundacji można mówić, gdy pewien majątek przeznaczony jest trwale na pewien ogólnie pożyteczny cel i w tym celu jest przez pewnych ludzi administrowany i używany (R. Longchamp de Berier). Cel fundacji różni się od celu korporacji tym, że musi być społecznie użyteczny.

Fundacja jest osobą prawną typu zakładowego, której substratem jest określony majątek. Majątek
przeznaczony jest wolą fundatora (założyciela) na określony cel i trwale z nim związany (A. Wasilewski). Podstawowymi pojęciami są: określenie celu społecznego (publicznego), trwałe związanie oznaczonego majątku z realizacją tego celu, który za sprawą oświadczenia woli fundatora oraz przy czynnym udziale właściwych organów państwowych, uzyskuje organizacyjną i prawną samodzielność – osobowość prawną.

Można wyróżniać rodzaje fundacji ze względu na kilka kryteriów:

  • sposób utworzenia: fundacje prawa prywatnego (tworzone zgodnie z przepisami Ustawy) i prawa publicznego (tworzone aktem publicznoprawnym: ustawą lub aktem administracyjnym, a Ustawie podlegają tylko w zakresie nieuregulowanym w poświęconych im ustawach),
  • cel fundacji i krąg jej destynatariuszy: fundacje prywatne (dla na rzecz określonej osoby lub grupy osób) i fundacje publiczne (na rzecz dobra publicznego i bliżej nieoznaczonej liczbie osób),
  • cel ustanowienia: fundacje ustanowione w celu społecznie użytecznych i fundacje ustanowione dla celów gospodarczo użytecznych,
  • fundacje mające lub nie mające statusu organizacji pożytku publicznego,
  • prowadzenie działalności gospodarczej: fundacje nie prowadzące takiej działalności (non profit) i prowadzące taką działalność (non for profit), będące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wpisywane do rejestru przedsiębiorców, a wszelkie środki przeznaczające na cele określone w statucie,
  • sposób używania majątku fundacji: fundacje z majątkiem bezpośrednio użytkowanym (np. biblioteki, muzea) i fundacje dochodowe (dochód fundacji jest przeznaczany na cele wskazane w statucie),
  • fundacje świeckie i kościelne (fundacje kościelne tworzone są przez kościoły lub kościelne osoby prawne i działają na podstawie ustaw regulujących stosunek państwa do danego kościoła, wewnętrznych przepisów kościoła i Ustawy; nadzór nad fundacjami kościelnymi i ich likwidacja, podlega odrębnym przepisom).

    Fundacje mające siedzibę za granicą, mogą tworzyć w Polsce przedstawicielstwa, na podstawie zezwolenia ministra właściwego ze względu na zakres działalności fundacji (jej cele) – art. 19 Ustawy.

    Art. 12 Konstytucji zapewnia wolność tworzenia i działania m.in. fundacji. Oznacza to możliwość swobodnego tworzenia i działania fundacji oraz brak możliwości nałożenia na kogoś obowiązku utworzenia lub prowadzenia fundacji. Wolność tworzenia i działania fundacji można ograniczyć tylko w czasie stanu wojennego i wyjątkowego (art. 233 § 1 Konstytucji).

    Fundacja może być ustanawiana dla realizacji, zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej, celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, takich jak w szczególności (katalog ten nie jest zamknięty):

  • ochrona zdrowia,
  • rozwój gospodarki i nauki,
  • oświata i wychowanie,
  • kultura i sztuka,
  • opieka i pomoc społeczna,
  • ochrona środowiska,
  • opieka nad zabytkami.

    Fundacje mogą być ustanawiane przez osoby fizyczne i osoby prawne, mające obywatelstwo/siedzibę polskie lub zagraniczne. Nowych fundacji od 1 stycznia 1999 r. nie może tworzyć Sk.P. Fundacja musi mieć siedzibę na terytorium RP. Za osobę fizyczną/prawną przy ustanawianiu fundacji, może działać pełnomocnik (pełnomocnictwo musi być udzielone aktem notarialnym).

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl