czwartek

Likwidacja fundacji

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Ustanie fundacji może nastąpić w wyniku likwidacji, ogłoszenia upadłości (jeżeli fundacja jest prowadzi działalność gospodarczą).

Likwidacja może być przymusowa lub statutowa.

Ustawa reguluje dwa zdarzenia, które skutkują likwidacją fundacji (katalog zamknięty): a) osiągnięcie celu, do którego fundacja została stworzona lub b) wyczerpanie środków finansowych i majątku fundacji.

Osiągnięcie celu fundacji powoduje, że jej działalność staje się bezprzedmiotowa. Gdy wyczerpią się środki, cel nadal jest aktualny, ale nie ma możliwości jego realizacji.

W innych przypadkach, likwidacja fundacji może nastąpić tylko wtedy, gdy odpowiednia ustawa tak stanowi.

Decyzję o likwidacji powinien podjąć organ wyraźnie wskazany w statucie. Jeżeli zaś statut nie przewiduje likwidacji fundacji (lub postanowienia statutu nie są w tym względzie realizowane), do sądu z wnioskiem o likwidację fundacji powinien wystąpić właściwy minister lub starosta.

Ustawa nie określa zasad, według których toczy się postępowanie likwidacyjne. Zasady fundacji może określać statut. Jeżeli w statucie nie ma takich regulacji lub fundacja jest likwidowana przymusowo, występuje luka prawna. Orzecznictwo i doktryna wskazują w tym momencie na analogiczne stosowanie przepisów KSH, Prawa o stowarzyszeniach lub Prawa spółdzielczego.

Jeżeli dec. o likwidacji podejmowana jest według zapisów statutu, właściwy organ powinien podjąć decyzję o likwidacji fundacji i wyznaczyć likwidatora. Gdy decyzję o likwidacji podejmuje Sąd, powinien wydać postanowienie zarządzające likwidację i również wyznaczyć likwidatora.

Likwidator podaje do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania likwidacyjnego. Następnie powinien przeprowadzić czynności wynikające z ustawy o rachunkowości, zakończone sporządzeniem sprawozdania finansowego. Kolejnym etapem jest ustalenie listy wierzycieli i dłużników fundacji. Po jej sporządzeniu, likwidator powinien przystąpić do zbycia majątku fundacji i egzekwowania długów oraz zaspokojenia wierzycieli. Zobowiązania przyszłe należy zabezpieczyć, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego.

W ramach likwidacji likwidator może dokonywać czynności prawnych niezbędnych do jej likwidacji. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, likwidator składa wniosek do Sądu rejestrowego o wykreślenie fundacji. Z chwilą wykreślenia, fundacja traci osobowość prawną.

Rozdysponowanie majątku pozostałego po likwidacji, może być określone w statucie, jednak musi to być rozdysponowanie zgodnie z celami fundacji. Jeżeli statut takich zapisów nie zawiera, o przeznaczeniu pozostałego po likwidacji majątku orzeka Sąd, uwzględniając cele, którym fundacji służyła.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl